MURAT GÜRBÜZ kimdir?

İstanbul İktisadi ve Ticari ilimler Akademisi (İİTİA), İşletme Fakültesinde 1981 yılında başladığı lisans eğitimini, 1985 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Faktültesi İşletme Bölümünden mezun olarak tamamladı.

Mezun olduğu yıl, alanında Dünya’nın 6 büyük firmasından biri olan NASAŞ Alüminyum Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de Finansman departmanında işe başladı. 1988 yılında Risk Yönetim Şefi iken Askerlik Görevi için şirketten ayrıldı.

Askerlik sonrası, Nasaş Alüminyum Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin satınalma sürecini başlattığı Çap Basım ve Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin satınalma sürecine dahil oldu ve ardından da şirketin Finansman Müdürü olarak görev yaptı. 1992 yılında kadar devam eden bu görevden, söz konusu şirketin satılarak el değiştirmesi nedeniyle ayrıldı.

Aynı yıl Tekser Turizm A.Ş.’nin Finansman Müdürü olarak görev aldı. 1994 yılında ise, Tekser Turizm’den ayrılıp,  Dedeman Holding A.Ş.’de Merkez Finansman Müdürü olarak göreve başladı. Dedeman Holding A.Ş.’de Merkez Finansman Müdürlüğü’ne ek olarak Decar Rent A Car’ın kuruluşunda görev aldı ve aynı Şirketin Mali İşler Müdürlüğü’ünü de üstlendi.

1998 yılında H.Bayraktar Yatırım Holding A.Ş.’de Finansman Müdürü olarak görev aldı. Aynı yıl Egebank ve bağlantılı Şirketlerin satılması sonucunda küçülen grubun aldığı “Aile Şirketi olarak yola devam kararı” çerçevesinde Finansman Müdürlüğü dışında Ortakların Mali İş ve İşlemlerinin yürütülmesinden de sorumlu oldu.

2000 – 2002 kriz yıllarında Raksnet ve Mass Holding’de Mali İşler Müdürlüğü, Finansal Kontrolörlük görevlerinde bulundu.

2002 yılında Yapı Merkezi Holding A.Ş. Mali İşler Direktörü olarak göreve başladı. 2010 yılından itibaren ise Grup şirketi Yapıray Demiryolu İnşaat Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı olarak 2017 yılına kadar görev aldı.

Bu dönemde, edindiği tecrübe ve bilgi birikimlerini toplumla ve gereksinim duyanlarla paylaşma amacıyla artık bağımsız danışman – destekçi olarak çalışmayı tercih ederek görevinden ayrıldı.